Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » PODSUMOWANIE ROZPOCZĘCIA SEZONU 2016 I I ZLOTU MOTOROWERÓW Z EPOKI PRL

PODSUMOWANIE ROZPOCZĘCIA SEZONU 2016 I I ZLOTU MOTOROWERÓW Z EPOKI PRL

W ostatnią niedzielę oficjalnie otworzyliśmy sezon 2016. Dopisaliście jak nigdy dotąd, plac Jagielloński został „rozciągnięty” jak nigdy wcześniej. Liczba pojazdów jak i zwiedzających była dużo, dużo większa od tego co przewidywaliśmy, co jest dla nas powodem do zadowolenia i nastraja nas pozytywnie do dalszego działania.

Start imprezy zaplanowaliśmy na godzinę 13.00, jednak pierwsi goście zaczęli pojawiać się już chwilę po 12. Około godziny 12.40 na placu było już ponad 50 pojazdów, a w szczytowym momencie chwilę po 13 dobiliśmy do liczby 150 samochodów, około 30-40 motorowerów i motocykli. Tłem dla naszych pojazdów była orkiestra, która przypadkowo lub nie (tego nie wiemy) przygrywała w okolicach placu Jagiellońskiego. Chłopakom należą się wielkie brawa za ubarwienie naszej imprezy dźwiękiem instrumentów, mamy nadzieję że jeszcze kiedyś nas odwiedzicie. Przez plac Jagielloński przewijały się tłumy zwiedzających. Śmiało możemy powiedzieć, że była to największa impreza jaką dotąd zorganizowaliśmy.

Stworzyliście świetną atmosferę motoryzacyjnego święta. Oprócz miłośników zabytkowej motoryzacji z Radomia swoje sprzęty zaprezentowali goście z Ostrowieckich KlasykówSzydłowieckich KlasykówKlubu Singiel, Puław, Kieleckich Klasyków, Grójca, Mszczonowa, Skarżyska Kamiennej, Pruszkowa, Białobrzegów, Opoczna, Kozienic i wielu miast i miasteczek. Byli obecni także przedstawiciele Klubu Mercedes Radom oraz Złombolowe ekipy.

Mogliście zobaczyć pełen przekrój zabytkowych pojazdów, począwszy od lat 30 do lat 80-tych. Najwięcej było jak zawsze „Kaszlaków”,”Kredensów” i Polonezów, to właśnie z tymi produktami made in PRL najłatwiej zacząć przygodę ze starą motoryzacją. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Bardzo ciekawym sprzętem, który zawitał tego dnia do Radomia była Skoda Rapid utrzymana w tuningowym klimacie lat 90-tych. Ten styl już chyba nie wróci, jednak fajnie czasami przypomnieć sobie czym pasjonowała się cała motoryzacyjna Polska 15-20 lat temu, czytając branżową prasę z najpopularniejszym tytułem „GT” na czele.

Niemiecki prestiż rodem z RFN-u reprezentowały Mercedesy i BMW. Bawarki to silna reprezentacja e30, fantastyczne e28 m5 i e31, wyjątkowe Bmw e3 w dłuższej wersji nadwozia, czy e34 którego produkcja zaczęła się prawie 30 lat temu. Wśród Mercedesów mogliście zobaczyć youngtimera jakim model W140 w wersji S600, model W115, W126, popularną beczkę w wersji sedan i coupe oraz niezniszczalne W124. Po drugiej stronie barykady stały produkowane w NRD Wartburgi I Trabanty. Oprócz tego były pojazdy włoskie, francuskie, szwedzkie, amerykańskie, radzieckie i czechosłowackie.

Imprezą towarzyszącą tegorocznemu Rozpoczęciu Sezonu był I Zlot Motorowerów z Epoki PRL. Właściciele jednośladów dopisali, było Was ponad 30. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie.

W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się przeprowadzić głosowanie wśród uczestników imprezy w kategoriach Najładniejszy Pojazd i Najlepiej Przerobiony Pojazd Rozpoczęcia Sezonu. Wasze serca skradł Ford Mustang, który wygrał w konkursie elegancji, zaś wśród pomodzonych pojazdów wygrał niebieski Garbus. Najstarszym samochodem był Fiat 508 z 1937 roku, który miał swoją „premierę” tego dnia. Specjalne wyróżnienie dostał od nas wojskowy REO wyposażony w silnik wielopaliwowy z Grupy Militarnej Pilica. Zestawy kosmetyków samochodowych dla zwycięzców ufundował Picuś Glancuś. W motorowerowym konkursie elegancji zwyciężyła Jawa Mustang, najstarszym motorowerem zlotu był Vaterland z 1958 roku. Najdalszy dystans na Zlot Motorowerów z Epoki PRL pokonał Romet Chart, który w jedna stronę miał do pokonania ponad 100 km.

Była to bez wątpienia największą motoryzacyjna impreza jaką widział Radom w ostatnich latach. W przyszłym roku chyba nie zmieścimy się już na placu Jagiellońskim… Trzeba będzie pomyśleć nad większą miejscówką, jednak trzymająca klimat naszych spotkań. Począwszy od najbliższej niedzieli 24 kwietnia kiedy to wybierzemy się do Kozienic na Spot Fiata 126p będziemy spotykać się co 2 tygodnie w niedzielę o godz. 17.00 na placu Jagiellońskim. W międzyczasie będą wspólne wyjazdy na imprezy do innych miast, grillowanie, integracja i dobra zabawa w gronie miłośników zabytkowej motoryzacji.

Już teraz zapraszamy Was na kolejne imprezy w Radomiu : Rajd KazimierzaRajd Radomskich KlasykówKlasyczną Niedzielę na Torze Jastrząb. W dniach 13-15 maja będziecie mogli spotkać nas na stoisku Radomskich Klasyków podczas Auto Nostalgii.

fot. Kinga Rusek 

fot. Piotr Furman

fot. 26-600 FOTO